wrapper

Флеш вести

Пиењето ракија не е само своевиден доказ за машкоста. Конзумацијата на ракија може да ви донесе и неколку здравствени предности – секако, доколку не претерувате!

Едно љубопитно детенце сакало да дознае нешто повеќе за љубовта, па решило да ја праша својата мајка, а нејзиниот одговор со сигурност и вие добро ќе го запаметите.

Врските имаат свои непишани правила за кои толку многу се зборува што навистина е непотребно истите да се објаснуваат. За жал, ќе мораме да ги објасниме повторно, бидејќи некои момчиња едноставно не ги разбираат.

Сузан Кејси и Бил Кон се сосем обичен пар, а заедно се 12 години. Меѓутоа нивната среќа би била уште поголема да можеше Сузан да остане бремена.

Само во првите неколку часови од објавувањето на резултатите на реферндумот за излез од Европската унија, илјадници Британци поднеле барање за вадење на македонски пасош. Телфонската линија за закажување термин за вадње пасош во МВР утрово во неколку наврати била целосно блокирана, а на моменти паднал и официјалниот веб-сајт.

Сигурно и вие го сакате кафето, иако знаете дека тоа не е баш најздравиот начин за да го започнете денот. Еве неколку начини како да се разбудите без кофеин. Туширање Најбрзиот начин за наутро да се разбудите е да одите под туш и да го завршите туширањето со малку постудена вода. Можеби тоа ви звучи како лоша идеја, но ако се истуширате со топла вода ќе се чувствувате поопуштено. Од друга страна, ако постепено пуштате постудена вода, полесно ќе се разбудите. Паметно изберете го појадокот Со други зборови избегнувајте јаглени хидрати за утринскиот оброк. Ако наутро внесете премногу јаглени хидрати, за неколку часа ќе почувствувате пад на енергијата. Наместо тоа, обидете се за појадок да јадете јајца, зеленчук, овошје, наместо печива, житарки и слични производи. Будете се во исто време Ако распоредот на обврските ви варира во текот на неделата, вашиот организам постојано се труди да се прилагоди. Размислете за вашиот распоред и одлучете кое време ви одговара за станување и будете се секој ден во исто време. Така организмот полесно ќе се навикне на распоредот, па ќе ви биде полесно да станете наутро. Вежбајте Неколку вежби наутро, не мора тоа да биде напорен тренинг. Сигурно ќе се разбудите веднаш. Дајте си време Ако имате утрински бизнис состанок, разговор за работа, испит… Дајте си доволно време да се разбудите. Ако спиете најдолго што можете, на состанокот ќе стасате зашеметени од сонот. Излезете на воздух Изложеноста на телото на природното светло го известува вашиот внатрешен сон дека е време за будење, многу подобро отколку што тоа ќе го направи вештачката светлост. Стимулирајте го мозокот Кога ќе се разбудите, обидете се да решите некоја задача, смислувајте решение за одреден проблем… Така на мозокот ќе му пратите сигнал дека е време за будење.

Макс Логан е 13-годишник кој конструирал уред кој создава бесплатна енергија.

Во следните 15 дена посетителите на италијанското езеро Iseo ќе можат по прв пат да дојдат до пикторесниот остров Монте Изола и тоа пешки!

Луѓето кои работат од 8 до 10 часови во текот на денот во исти обувки се соочуваат со овој проблем, кој во суштина е нормална појава.

Страница 9 од 44

За нас

Радио Илинден е 24/7 часовно иселеничко Македонско радио од Мелбурн кое постои повеќе од 12 години. 

За било какви инормации можете да не контактирате во секое време на Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите. 

Лице за контакт: Дончо Ангелоски Оваа е-адреса е заштитена од спамботови. Треба да ви е овозможено JavaScript за да ја видите.
+61 403 111 815

Категории

  • Австралија
  • Политика
  • Економија
  • Живот
  • Став
  • Интервју
  • Спорт
  • Занимливости

Следете не на